W poniedziałkowe popołudnie, 5 listopada 2018 r., w Laskach k./Warszawy odbyło się VII ogólnopolskie spotkanie osób odpowiedzialnych za dzieło Nowej Ewangelizacji w Polsce. Przybyli na nie dyrektorzy szkół i dzieł ewangelizacyjnych, oddelegowani z ramienia poszczególnych biskupów diecezjalnych bądź wyższych przełożonych zakonnych. Organizatorem spotkania był Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia. Uczestniczyło w nim blisko 70 osób z różnych stron Polski.
Rozpoczęto od przedstawienia dotychczasowych owoców Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów oraz zapowiedziano nabór na IV edycję, która odbędzie się w latach 2019-2012 w Porszewicach k./Łodzi. Podano także tematykę V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w dniach 24-27 X 2019 r. w Gnieźnie, a dotyczyć będzie ewangelizacji w rodzinach, dla rodzin i przez rodziny, zgodnie z hasłem: „Radość miłości”, zaczerpniętym z adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia papieża Franciszka. Dzień wcześniej odbędzie się forum dla kapłanów, którego tematem będzie szukanie sposobów na jak najbardziej owocne rozeznawanie, towarzyszenie oraz posługiwanie w sakramencie pokuty i pojednania, również na bazie papieskiej adhortacji.
Na spotkaniu znaczące było także wystąpienie Andrzeja Sionka, z którego inicjatywy powstało Ogólnopolskie Forum Współpracy Wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Idea tego projektu opiera się na relacji między ewangelizatorami, w celu wzajemnego umocnienia i wymiany doświadczeń. Wybrzmiały również zaproszenia na inne zbliżające się wydarzenia ewangelizacyjne, tj: Weekend Ekumeniczny ze Wspólnotą Chemin Neuf w dniach 24-26 maja 2019 r., czy też Ogólnopolska Konferencja Alpha w dniu 24 listopada 2018 r. Swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w Synodzie Biskupów w Rzymie na temat młodzieży podzielił się abp Grzegorz Ryś. Przedstawił je w trzech punktach:
1) należy tworzyć Kościół z młodymi, a nie dla młodych;
2) trzeba bardziej wsłuchiwać się w młodzież, ich potrzeby i pomysły;
3) powinno tworzyć się wspólnoty wiary dla młodych, aby mieli oni miejsce i czas na rozeznanie
własnego powołania.
Na zakończenie chętni uczestnicy podzielili się własnymi inicjatywami ewangelizacyjnymi, pomysłami, które udało im się zrealizować oraz z jakiego typu trudnościami spotykają się na polu ewangelizacji. Ze spotkania wróciliśmy umocnieni wspólnotą oraz jednomyślnością idei ewangelizacji oraz pełni pomysłów do dalszej pracy na rzecz drugiego człowieka w naszej archidiecezji.
ks. Łukasz Głaz
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.