Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych – Starościn

Jeden zakręt, drugi, trzeci, las, jakby park pośrodku którego stał przepiękny i niemały kościół w Starościnie. GPS dał sobie radę bez problemu z odnalezieniem tego miejsca, a dzięki otwartości i anielskiemu wręcz uśmiechowi ks. dr Wojciecha Różyka – proboszcza parafii Matki Boskiej Anielskiej my odnaleźliśmy się w niej natychmiast.

W dniach: 04 – 07.05 rekolekcje odbywały się w dwóch blokach w dwóch miejscach: kościele parafialnym w Starościnie i w kaplicy przynależnej do parafii w Amelinie.

W obu miejscach frekwencja w parafii liczącej ponad 700 osób była znakomita. Jedną z tajemnic powodzenia było uczynienie przez ks. proboszcza z rekolekcji ewangelizacyjnych parafialnych rekolekcji wielkanocnych lub dla chętnych odwrotnie.

W rekolekcjach brali udział prawie wszyscy kandydaci do bierzmowania zajmując honorowe miejsce z przodu kościoła.

Prawdopodobnie i jedynie dzięki  łasce ducha Świętego udawało się pogodzić dojeżdżanie do dwóch miejsc na wieczorne bloki rekolekcyjne. Po pierwszym dniu wielu parafian wychodząc z kościoła mówiąc, że nie było nastawionych na tak długi program rekolekcyjny. Następny dzień rekolekcji rozpoczęliśmy w …jeszcze liczniejszym składzie.

Pomimo lekkiego chłodu w kościele, mieliśmy radość nie tylko widywać, ale i wspólnie się modlić z pokaźną grupą młodych ludzi z grupy „przed bierzmowaniem”. Wspólne rozmowy w przerwie pomiędzy poszczególnymi punktami programu spędzaliśmy razem przed kościołem delikatnie, by nie podpaść proboszczowi rozcierając na dworze lekko zziębnięte ręce. Dzievci przybywające na swoją cześć rekolekcyjną poznawały jak odsuwać kamień od „grobu moich uśpionych chęci”.

Po koniecznym objaśnieniu, dlaczego świecki mówi od mikrofonu w miejsce księdza ludzie bardzo chętnie i błyskawicznie śpiewali proponowane przez nas pieśni.

Łzy ściekające po twarzy i rozmowy z ludźmi przed kościołem wskazywały, że Pan Bóg dotyka ich serc.

Ku naszej radości nie trzeba było nikogo specjalnie namawiać do śpiewu i wyrażania swoich emocji związanych z wiarą. Aktem heroizmu wręcz dla kilku gimnazjalistów z w/w grupy była rozmowa z ekipą ewangelizacyjną po blisko 1,5 godzinnym spotkaniu, gdy mówili, że „jeszcze mogliby zostać”.

Podsumowaniem rekolekcji była modlitwa o wylanie Ducha Świętego w sobotę 08 maja, jakże trafnie wprowadzająca w sakrament, który młodzież miała przyjąć w następną sobotę. Modlitwa nad każdym z chętnych ludzi, a w tym szczególnie licznie obecnych kandydatów do bierzmowania prowadzona przez proboszcza parafii i odpowiedzialnego za tę ekipę „Źródła” Ks. Bartłomieja Zwolińskiego zebrała ponad 100 osób i przedłużała się do późnych godzin wieczornych.

Dnia 13 maja przyjeżdżając tuż przed Eucharystią usłyszeliśmy jeszcze przed kościołem pytania kilku kandydatów, czy przyjechał ktoś ze „Źródła”, bo wtedy „zaśpiewamy parę tych pieśni”.

Tegoż dnia wśród głośnego śpiewu „Nikt cię nie kocha tak jak Ja” (Jezus) 12młodych mieszkańców Starościna przyjęło sakrament bierzmowania z rąk ks. biskupa Józefa Wróbla.

Niby brzmi to jak sucha notatka gazetowa, ale mając okazję patrząc w oczy tych ludzi i widząc ich entuzjazm i świeżość wiary czułem się jakbym to ja …był rekolekcjach, w których uczestniczę, odkrywam i uczę się wiary. A było od kogo…

Zapał, chęci, otwartość i pragnienie Boga zaskoczyły nas w głębi serca. Myślę, że wielu z tych ludzi było zaskoczonych tym co w nich było obecne, a teraz za sprawą Ducha Świętego „się przebudziło”.

Dziękujemy Bogu za ten czas i za każdego z dużych, małych i średnich parafian otwierających się na Jezusa.

Jarosław Agaciński

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.