Dla proboszczów

PROJEKT „ŹRÓDŁO”
REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE
W ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ
Informacje dla księży dziekanów i proboszczów

 1. Projekt polega na przeprowadzeniu rekolekcji ewangelizacyjnych we wszystkich parafiach naszej archidiecezji, które będą się odbywać jako przygotowanie do peregrynacji Krzyża Świętego z parafiach. Projekt zajmie 5,5 roku. W najbliższych latach, tj. 2014 i 2015 będzie dotyczył dekanatów Chełm Wschód i Zachód, Krasnystaw Wschód i Zachód, Siedliszcze, Łęczna, Świdnik, Piaski.
 2. Przez ewangelizację rozumiemy przede wszystkim dotarcie z orędziem Ewangelii do tych, którzy będąc ochrzczonymi utracili wiarę, ale również do tych, którzy uczestniczą w życiu Kościoła, lecz ich wiara potrzebuje ożywienia.
 3. Rekolekcje w parafii potrwają od czwartku do niedzieli. Krzyż dotrze do parafii w sobotę wieczorem, w czasie rekolekcji i będzie w niej przebywał do następnej soboty.
 4. Chcemy zaproponować księżom proboszczom dwa schematy rekolekcji do wyboru: tradycyjny i w postaci bloków rekolekcyjnych
  • Tradycyjny – zapraszamy parafian codziennie na Msze Św. z nauką rekolekcyjną, świadectwem, a wieczorami drugi raz na spotkania pogłębiające.
  • Bloki rekolekcyjne – od czwartku do soboty zapraszamy parafian na bloki rekolekcyjne (ok. 1,5 godziny), na których będzie można dłużej, głębiej i przy użyciu wielu środków zatrzymać się nad samym głoszeniem Ewangelii. Eucharystia rekolekcyjna byłaby dopiero w niedzielę jako zwieńczenie głoszenia
 5. Dzień spowiedzi w jednej jak i drugiej formie planujemy na sobotę. Ze swej strony proponujemy gorąco model bloków rekolekcyjnych.
 6. Rekolekcje poprowadzi wyznaczona wcześniej ekipa wraz z księdzem. Nie ma konieczności osobnego zapraszania. Będzie to w sumie 6-7 osób, którym trzeba by zapewnić nocleg i wyżywienie. Jeśli są z tym trudności na plebanii, dobrym rozwiązaniem będzie nocleg u rodzin.
 7. Z odpowiednim wyprzedzeniem do każdego księdza proboszcza przyjedzie jeden z księży odpowiedzialnych za projekt (ks. Michał Zybała lub ks. Konrad Żyśko) aby ustalić całą strategię ewangelizacji i konkrety związane z przebiegiem rekolekcji i peregrynacji.
 8. Osobnym tematem jest rozbudowana propozycja dotarcia do osób nieobecnych na co dzień w kościele. Będzie ona przedmiotem rozmów indywidualnych z księżmi proboszczami.
 9. Postaramy się również przygotować pewne propozycje duszpasterskie co do przeżycia przez parafię samej peregrynacji
 10. Na zakończenie pobytu krzyża w parafii (sobota) przewidziana jest obecność księdza biskupa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania.
 11. W kalendarzu projektu, który otrzymali księża dziekani, są uwzględnione jedynie parafie. Jeśli któryś z kościołów rektoralnych, leżący na terenie parafii, chciałby gościć Krzyż, jest to możliwe w ramach tygodnia, w którym Krzyż przebywa w danej parafii. Wtedy termin i szczegóły należy ustalać z księdzem proboszczem. Jeśli natomiast rektorat chce zaprosić również ekipę ewangelizacyjną i przeżyć całość na takich zasadach, jak parafia, musi wysłać zgłoszenie na adres pjlublin@gmail.com zanim kalendarz zostanie opublikowany na stronie www.pj.lublin.pl
 12. Kalendarz rekolekcji i peregrynacji na lata 2015 i 2016 jest dostępny pod linkiem http://pj.lublin.pl/projekt-ewangelizacji-parafii/kalendarz-perygrynacji/. Kalendarz ten jest już zatwierdzony i nie podlega zmianom. Księża dziekani dekanatów, których dotyczy projekt w latach 2015-2016, otrzymali wcześniej kalendarz do konsultacji z księżmi proboszczami. Uwagi, które zgłosili zostały uwzględnione, a kalendarz zatwierdzony i opublikowany.
 13. Kalendarz na kolejne lata dla kolejnych dekanatów będzie publikowany z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem po konsultacjach z księżmi dziekanami.
 14. Poniżej kalendarz całego projektu dla parafii.
CZW Rekolekcje. Ekipa przyjeżdża w śr wieczór
PT Rekolekcje
SO Rekolekcje. Wieczorem (18:00/19:00) przybycie Krzyża Świętego
N Rekolekcje. Ekipa wyjeżdża wieczorem
PN Krzyż Św. w parafii
WT Krzyż Św. w parafii
ŚR Krzyż Św. w parafii
CZ Krzyż Św. w parafii
PT Krzyż Św. w parafii
SO Rekolekcje. Wieczorem (ok. 19.30) przybycie Krzyża Świętego
SO Krzyż Św. w parafii. Ok. g. 17.00 liturgia sakramentu bierzmowania i pożegnanie Krzyża Świętego oraz przeprowadzenie do kolejnej parafii