Jednego Ducha – Jednej Myśli

źródło: http://lublin.gosc.pl

Stanąć razem, by wielbić Ojca, Jezusa i wołać o Ducha Świętego, bez skupiania się na formie modlitwy, a koncentrując się na wywyższeniu jedynego Boga – to przesłanie, z jakim podjęliśmy modlitwę uwielbienia. A zebrała się nas całkiem spora liczba osób (wszystkie ławki w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej zostały wypełnione). Byli obecni przedstawiciele wielu środowisk ewangelizacyjnych: Ruch Światło-Życie, w szczególności Domowy Kościół, Neokatechumenat, Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, Przyjaciele Oblubieńca, Koinonia Jana Chrzciciela, Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, Wspólnota Krwi Chrystusa z Lublina. Modlitwa zakończyła się wzajemnym błogosławieństwem wspólnot i prośbą, abyśmy umieli szukać tego, co nas łączy, a nie koncentrowali się na różnicach.

Ks. Michał Zybała, koordynator ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Lubelskiej, a także pomysłodawca Dnia Jedności, w głoszonym słowie dokonał głębokiej analizy fragmentu z 1 Listu do Koryntian (1 Kor 1,10-16). Podkreślał, że nie jest najważniejsze, kto i jak nam głosił Ewangelię („Paweł”, „Apollos” czy „Kefas”), ale istotne, by z pomocą Boga dojść do właściwego sposobu myślenia i nie tworzyć wśród nas rozłamów. Zwrócił uwagę na fakt, iż greckie słowo, przetłumaczone w Biblii Tysiąclecia jako „rozłam”, jest tym samym, które oznacza „schizmę”. Ksiądz podkreślił w ten sposób, że być może dla wielu z nas schizmy w Kościele wydają się odległe i odnoszą się do przeszłości, a tymczasem mogą dotyczyć realiów naszego kościoła lokalnego, tak jak to było w Koryncie. Stąd istotne jest, abyśmy byli jednego ducha i jednej myśli. Zwrócił także uwagę na nowe wezwanie papieża Franciszka do nawrócenia pastoralnego, a więc dotyczącego nie tylko poszczególnych osób, ale struktur kościelnych, jakimi są także wspólnoty. Zachęcał nas także, abyśmy się nie zniechęcali w głoszeniu Chrystusa, bo często nie widzimy owoców od razu, a one mogą być widoczne nawet po wielu latach, tak jak to było w życiu Karola de Foucauld, pustelnika z Sahary.

Kolejnym punktem programu była wspólna Eucharystia z udziałem licznych kapłanów. Nasz Pasterz abp Stanisław Budzik podczas homilii zachęcał nas do ciągłego słuchania słów Boga oraz kierowania się nimi w życiu oraz wezwał nas: „Pokażcie ludziom Jezusa”. Podkreślał, by każdy ze zgromadzonych był pierwszym, który poddaje się pod Boże działanie.
Mieliśmy także okazję modlić się za rozesłanie nowych ewangelizatorów do projektu „Źródło” – wielodzietną rodzinę, która daje swoje świadectwo wiary, że obowiązki rodzicielskie nie stoją na przeszkodzie w głoszeniu Dobrej Nowiny o Jezusie.

Nasze spotkanie zakończyło się zachętą do przesłania drogą mailową (pjlublin@gmail.com) propozycji odnośnie dalszych wspólnych spotkań i echa Dnia jedności.

 


Drodzy Ewangelizatorzy!
Bardzo potrzebujemy Waszych opinii, dotyczących tegorocznego Dnia Jedności. Czy takie spotkania są wg Was potrzebne? Czy forma Wam odpowiada? Co byście zmienili? Jakie macie propozycje na przyszłość? Czekamy na Wasze opinie – można komentować tutaj lub swoje wnioski wysyłać na maila pjlublin@gmail.com

Galeria zdjęć (dzięki życzliwości lubelskiego Gościa Niedzielnego):
http://lublin.gosc.pl/doc/4568934.Dzien-jednosci-srodowisk-nowej-ewangelizacji-archidiecezji

Dodaj komentarz